Едва ли има опасност в Аталанта да се самозабравят, колкото и да гледат таблицата в Серия "А" след осем кръга от новия сезон.
Те вече свикнаха да бъдат приемани за приятната изненада в италианския елит и благодарната роля на симпатичен аутсайдер им приляга. Дори те самите обаче едва ли са очаквали това, което им се случва сега - никой да няма повече точки от тях и да делят първото място с Наполи.
С шест победи и две равенства, Аталанта лети високо и се възползва от кризите и непостоянството при Интер, Милан и Ювентус, за да се настани на челните позиции. И то след 8 мача, в които нито веднъж не изоставаше в резултата.
Привържениците на италианския футбол познават добре Аталанта и свикнаха да виждат тима близо до лидерите, откакто Джан Пиеро Гасперини пое "бергамаските" преди шест години.
Треньорът изведе клуба до трето място през 2018/19, до историческо първо класиране в Шампионската лига и до финал за Купата на Италия.
Последваха още две поредни трети места и първи участия в елиминациите на Шампионската лига, доказващи, че Аталанта е истинско явление, а не просто кратък фойерверк в италианския футбол.
Докато Бергамо изживя кошмарни мигове покрай пандемията от коронавирус, за местния отбор последните няколко години бяха златен период на исторически постижения, извоювани със скромен бюджет и с много качествена работа.
Никога досега обаче в Аталанта не бяха правили чак толкова шеметен старт на сезона. И иронията е, че за целта най-успешният треньор в историята на клуба трябваше да преосмисли футболната си философия.
Точно така, Джан Пиеро Гасперини се отрече от своите разбирания и от тактиката, в която вярваше досега, за да намери нов път към победите.
Предишните успехи на Гасперини бяха основани на смел футбол с висока преса, множество къси пасове и постоянно влизане в дуели един срещу един по целия терен. Аталанта стана любим отбор на неутралната публика, защото беше гаранция за прекрасни мачове, независимо от крайния резултат.
"Бергамаските" отбелязаха 98 гола в калчото през сезон 2019/20 и 90 през следващия. "Ако искаш да побеждаваш, трябва да вкарваш, няма друг вариант", заяви Гасперини съвсем наскоро.
Но през миналата кампания Аталанта се свлече до осмото място и головете бяха само 65. Познатите методи спряха да работят и се нуждаеха от преосмисляне.
Някои от досегашните играчи бяха започнали да тъпчат на едно място, а треньорът беше недоволен от това, че клубът не привлече попълнения в атакуващ план.
Гасперини отбеляза, че стабилното представяне е замаскирало дупките в състава, една от които се отвори след продажбата на капитана Папу Гомес в началото на годината.
Йосип Иличич, вкарал 21 гола през 2019/20, на практика изчезна заради лични проблеми и депресия, а договорът му беше прекратен през това лято.
Самият Гасперини също мислеше, че вече може би се е изчерпал и е постигнал максимума с този отбор. Не е тайна, че той възнамеряваше да напусне, но призна, че любовта на феновете го е разубедила.
С решението да продължи дойде и намерението за промяна на подхода с повече прагматичност, по-консервативна и пресметлива тактика, повече акцент върху защитата.
Наставникът винаги е бил обвиняван, въпреки историческите резултати, че рисковият му подход неизбежно води до много допуснати голове и затова не би бил успешен в някой по-голям отбор.
Сега той прие, че съставът му не е способен на предишната резултатност и се съсредоточи върху друга цел - заздравяване на отбраната и рецуциране на допусканите попадения.
През този сезон Аталанта вече не пресира в противниковата половина, а често седи групирано в задни позиции, затваря пространствата и изчаква противниците да се изнесат напред и на свой ред да оставят пространства за контрадействия.
"Бергамаските" си разменят по-малко пасове на мач от когато и да е при Гасперини и близо една пета от подаванията им са дълги топки. За сравнение, в предните четири сезона само около един на 10 паса беше на дълго разстояние.
Макар че треньорът настоява, че това не е предпочитаният му начин на игра, отборът продължава да постига резултати по този начин. Аталанта завърши наравно с Милан и победи Рома на Жозе Моуриньо като гост.
В неделя пък записа още една минимална победа - 1:0 у дома срещу Фиорентина.
Това беше жизненоважен успех срещу противник, който три пъти победи Аталанта през миналия сезон.
Сега "черно-сините" направиха демонстрация на новия си стил и търпеливо блокираха Фиорентина, преди да вземат победата с гола на Адемола Лукман в 59-ата минута.
Поредният триумф за Гасперини дойде в момент, когато на него му липсват титуляри във всяка линия - аут са вратарят Хуан Мусо, бившият играч на Лудогорец Хосе Луис Паломино в защита, Давиде Дзапакоста на фланга и Дуван Сапата в атаката.
Но в Бергамо си имат известна футболна школа и тя за пореден път се прояви. 21-годишният продукт на академията Калеб Околи се справи впечатляващо в центъра на защитата редом до 18-годишния си партньор Джорджо Скалвини.
Разбирателството между двамата позволи на отбора да запази страхотните си показатели в дефанзивен план - Аталанта е с най-добрата защита в Серия "А" в момента и има само три допуснати гола в осем мача.
Очевидно променените идеи на Гасперини носят точно това, от което играчите му са се нуждаели. Неутралната публика вече може и да не се забавлява толкова, защото двубоите на Аталанта предлагат малко голове и не са изпълнени с главозамайващи обрати.
Но резултатите са налице в етап, когато изглеждаше, че съставът е по-слаб от преди, защото вече няма таланти като Папу Гомес и Иличич.
На терена отборът продължава да надминава очакванията, но извън него има какво да подобрява.
След мача с Фиорентина тифозите на клуба бяха уличени в расистки скандирания срещу президента на съперника Роко Комисо, а това далеч не е първата им расистка проява.
Проблемът с дискриминацията не е нов нито за Бергамо, нито за италианския футбол. Но феновете на Аталанта имат всички основания да се концентрират не върху опонентите, а върху подкрепата към своите играчи.
Защото в този състав с този треньор има нещо специално и явно тяхната златна ера все още не е приключила.
Материал на webcafe.bg (заглавието е на Gol.bg)
Коментари
Напиши коментар11:54 | 24 апр 2024 г.
Напиши коментар