Люис Хамилтън изпревари съотборника си Нико Росберг и спечели състезанието за Гран При на САЩ на пистата в Остин.

Англичанинът потегли от втора позиция на старта и до средата на състезанието бе зад германеца. Малко след първите спирания в бокса обаче той атакува Росберг на пистата и успя да го изпревари.

Това бе пета поредна победа за него и 32-ра общо в кариерата му. Така той изпревари Найджъл Менсъл като най-успешният британски пилот в историята.

След успеха Хамилтън увеличи още повече аванса си начело в класирането си. Авансът му пред Росберг е вече 24 точки две състезания преди края. Това обаче означава, че със сигурност Хамилтън не може да стане шампион в следващото състезание, защото може да дръпне с максимум 49 точки пред Росберг, а в последното състезание в Абу Даби се дават двойни точки и победителят взима 50 точки.

На трето място се класира Даниел Рикардо, който се пребори последователно с двамата пилоти на Уилямс Валтери Ботас и Фелипе Маса. Фернандо Алонсо остана 6-ти, а Себастиан Фетел извлече максимума и от последна позиция се добра до 7-мо място.

На старта Росберг запази първата си позиция пред Хамилтън, но зад тях Маса изпревари Ботас. Петият Рикардо потегли лошо и бе изпреварен както от Алонсо, така и от Магнусен.

На вторият завой обаче в средата на колоната се получи катастрофа, която предизвика излизане на кола за сигурност. Виновник бе Серхио Перес, който закачи отзад Райконен, завъртя се и удари Адриан Сутил. Двамата отпаднаха от състезанието, докато финландецът имаше късмет да се размине без проблеми.

Няколко от пилотите се възползваха от колата за сигурност, за да влязат в бокса. Сред тях бе Дженсън Бътън, а Себастиан Фетел дори направи две спирания, за да използва и двата типа гуми.

След подновяване на състезанието Рикардо атакува Алонсо и го изпревари за петото място.

Постепенно двата мерцедеса натрупаха аванс от около  6 секунди пред следващите ги болиди на Уилямс. Рикардо пък се бе залепил плътно зад Ботас, а Алонсо бе останал далеч зад него.

В 13-та обиколка Росберг се оплака, че предната му лява гума е приключила. Той обаче остана на пистата.

В 15-та обиколка първи от лидерите влязоха Маса и Рикардо, като бразилецът сложи по-мекият тип гуми, а пилотът на Ред Бул медиум.

Отпред Росберг бе отворил 2 секунди аванс пред Хамилтън и в 16-та обиколка използва да направи влизане в бокса и сложи гуми медиум. Заедно с него влезе и Ботас и сложи меки гуми. Финландецът се върна непосредствено зад Рикардо.

Обиколка по-късно и Хамилтън влезе в бокса и сложи гуми медиум. При връщането си на пистата той бе на 2.4 секунди зад Росберг. Третият Маса бе на 6 секунди зад англичанина, а Рикардо и Ботас бяха на по секунда и половина дистанция зад бразилеца.

Постепенно Хамилтън застигна Росберг и се залепи зад него. В 24-та обиколка той го атакува и успя да го изпревари от вътрешната страна на завой номер 12.

В средата на колоната Алонсо, който бе изостанал до 9-то място успя да си проправи път със серия от изпреварвания до 6-то място. Това обаче бе максимумът, тъй като Ботас бе на 25 секунди пред него.

В 31-та обиколка Ботас влезе за втори път в бокса, обиколка след него това направи Рикардо, а след още една обиколка и Маса. Печеливш се оказа пилотът на Ред Бул, който изпревари Маса за 3-то място.

Пръв за вторите спирания от пилотите на Мерцедес в бокса влезе Хамилтън в 34-та обиколка. Обиколка след него това направи Росберг, но се върна на цели 3 секунди зад него.

До края никой от лидерите не бе поставен под напрежение и всички запазиха позициите си.