Краят на Игрите приближава, а горчивият вкус от представянето на българските олимпийци става все по-силен с изминаването на всеки цикъл от четири години. Gol.bg реши да влезе по-дълбоко в кухнята на зимните спортове у нас и намери за коментар генералният секретар на Българската Кърлинг Асоциация г-н Любимир Велинов, който откровено посочи проблемите в българския зимен спорт и още повече - даде рецепта.

Защо България налива пари в безсмислени спортове, защо ни задминават африканци по ски пистите, кои спортове имат бъдеще у нас и влиза ли сред тях кърлингът? На тези и още много интересни въпроси, получихме отговор.

- Да започнем с кърлингът, скъп спорт ли е?
- Кърлингът се играе от камък, който се сече в Шотландия и се обработва в Щатите. Един камък струва около 1500лв. Само по себе си обаче е вечен, защото издържа около 30-40 години. Нужни са 16 камъка за една игра. Инвестицията е скъпа първоначално. Една четка, с която се трие, струва около 100 евро, но тя издържа 10 години. Обувките също издържат толкова. И ти трябва един анцуг. Това е всичко.

- Защо България тогава не направи един добър отбор по кърлинг, ще ни излезе евтино и ефективно?
- Ние ако отидем на Олимпиада ще сме десети, щото има десет отбора. Не е толкова просто. Въпрос на политика на държавата.

- Държавата помага ли?
- Не, държавата е абдикирала от спорта. Една Жени Раданова отива да тренира в Италия, като можеше едната зала в Зимния дворец да се отдели само за нея. В края на краищата, тя е идол на този спорт. Залата си е зала, ледът е един и същи. Вместо държавата да й дава пари да ходи в чужбина, можеше да се подготви добре тук. Леденото поле го има. Ние всички трябваше да се обединим за нейното добро.

- Балканско по кърлинг се задава...
- Да, ще го направим. Имаме добър отбор. Занимаваме се много с хора с увреждания. Иначе повечето спортисти са аматьори. Хората си работят и идват после да играят.

- Да си поговорим за игрите. Имаше ли зимни спортове, които останаха пренебрегнати в България при подготовката?
- Не. Хокеят е труден за България. Там са много хора - 25-30 човека отбора. Хората го обичат хокея между другото. Миналата година с приятели спорихме кой спорт е най-гледаем в Европа - първи е хокея, втори е кърлинга. Цял свят гледа игри, а ние се мятаме в индивидуални спортове. Вижте съседите ни - имат всичко в колективните спортове. Индивидуалните спортове са хубави, нямам нищо против. За мен игрите са номер едно. При нас и футболът не е футбол. Ние сме като Бразилия - пачанга и футбол. Те обаче имат и двете, а ние и двете не ги правим.

- Доста слабо се представихме...
- Предвид труда, който са положили и средствата, които са отделили, може би е 50/50. Две момчета се класираха за Олимпиадата при шейните, което значи, че са минали квалификации, а в България няма улей...

- В тази връзка, защо наливаме пари в спортове, за които нямаме условия?
- Това е стратегия на държавата...

- Грешка на БОК ли е това?
- Не, грешно е да се мисли това. БОК не финансира, той е нестопанска организация. Министерството на спорта определя стратегията и дава пари. Ако държавата даде пари на БОК, той има функции, ако не - не. БОК трябва само да заведе делегацията на Олимпиада.

- Къде сбърка тогава държавата?
- Задайте го този въпрос на министъра. Правителството на Бойко доста късно започна, имаше 5 месеца до Олимпиадата. А предното правителство на Весела, как й беше името... Тя не знае на кой свят е всъщност. Един министър на спорта трябва да остави нещо след себе си, тя нищо не остави. Тя е една пресечена нула, не е и цифра. На Свилен (б.а. Нейков) малко му бяха пет месеца. Тя подготовката е четири години. Не е като да отидем на екскурзия, да развеем знамето и да сме най-добрите. Не знам сега какво става и при ските, имат сериозни проблеми. По принцип имат много фирми и спонсори - крахът е вътре във федерацията по ски, затова са ни такива резултатите. Най-много пари Лечева там наля, а там сме Мики Маус, както казват американците. Гледах едно интервю с един състезател от африканските държави, искал да бие поне един на Игрите, който идва от държава, където вали сняг и това беше нашият Стефчо.

- Той се извини..
- Е, това е малко смешно. Извиних се, че се издъних.

- В кои спортове трябва да инвестира държавата?
- Като човек, който 20 години се занимава с водна топка и кърлинг, за мен спортовете са игри. Хандбал примерно, водна топка - перфектни игри. Къде е ръгбито? Това е невероятна игра. Ние нямаме игри в България. Имаме един Лукойл, който дава на баскетбола и купува някакви американци, правим ги българи и те си заминават после. Това не е спорт. Само и единствено волейболът върви напред - евала. Волейболът и баскетбола обаче са фундамент във физическото възпитание. Това не могат да разберат тия празноглавци в тази държава. Детето от първи клас започва да играе футбол, волейбол и гимнастика. А да не говорим вече за спортове, като хокей и кърлинг, в които трябва някой да ги научи децата - това е много по-трудно. Ама цял свят го прави така: горе в планините - всичко е ски, хокей, а не както в Самоков - баскетбол; тези на морето - водни спортове, примерно водна топка. Държавата обаче трябва да го направи това. В Самоков имат 300 деца и развиват 16 вида спорт, вместо няколко зимни спорта. Защо? Защото схемата е смешна. 300 000 деца се осакатят от футбол, заради условията ни.

- Добри думи казахте за Нейков, да разбираме ли, че сте оптимист?
- Той е професионалист, но просто хората под него не стават. Той не е като Цеко Барчовски, да се заяжда. Той е етичен човек. В министерството 98% не са махнати, те са от предишното правителство. Жената, която отговаря за спорта при хората с увреждания, е съпруга на последния комсомолски секретар на младежката организация на БКП. Освен 12 човека експерти, които има в Министерството, другите не разбират нищо. Да отидем в училищата да видим какъв спорт се учи. Освен това ядро от 12 души, всички останали не знаят защо са там.

- Има ли кадри в България, готови да работят качествено?
- Ето, Национална спортна академия. По-хубав инкубатор от този тук няма. Министърът е преподавател тук. Най-добрият продукт в спорта е на НСА. А в същото време се ядат за разни парцели. Не може ли държавата да сложи една ръка, да отчужди някъде земята и даде на хората.

- Как ви се виждат 200 000 лв. за златен медал?
- Това са нормални цифри. А като платиш данъци върху тях, какво ти остава? Това е съвсем нормална сума, за държава като нашата. Покажи ми един в тази държава, който може да развее достойно българското знаме на такъв форум. Спортът е религията на една нация. Така че тези пари са даже малки. А какви мижави пари са вложени в подготовката? Ако държавата поемаше всички пера в спорта, тогава вече са много пари. Сега Федерацията дава едни средства и те оставя да се оправяш. Дафовска стана олимпийска шампионка с резервна пушка! А колко пари дадоха на журналистите от Канал 1? Те ядат държавни пари. Какво правят там? Повече са от спортистите. Колко са им командировъчните? А престоя? Това са грешни пари.

- Рецепта за следващите Игри?
- Има една рецепта, простичка при това. Министерски Съвет се събира и определя 37 фирми за 37-те олимпийски спорта. Председателите на федерациите на тези 37 спорта подписват по един документ, с който се освобождават от данъци тези 37 фирми и те поемат подготовката. Няма смисъл от държавни субсидии, бюджети. Фирмата като сключи договор, вижда къде й отиват парите и е нормално да иска нейният образ да се изкачва нагоре в спорта. Така направиха в Русия, Унгария. Иначе сега, дават 30 млн. на Свилен и всеки му се мазни за бюджет. А иначе, вместо шефът на фирмата да се чуди на коя любовница да купи апартамент, ще вижда къде му отиват парите и ще издига името на фирмата си. Ще могат отблизо да следят къде им отиват парите. Договорът е за четири години. Ако на втората година няма прогрес, договорът се прекратява. За по-големите спортове като леката атлетика, по-големи фирми ще се изберат. Хем ще бъде Бойко господ на всички спортове, защото ще е помогнал, хем няма да има бюджет с разни постъпления от тотализатора, които никой не знае къде отиват. Няма да има злоупотреби и измами. И тогава знамето на България ще се вее на по-високо ниво, а не само на откриване и закриване.

Александър Македонски, Gol.bg
a.makedonski@gol.bg