Носителят на трофея Джон Иснър срещу поставения под номер 2 в основната схема Томаш Бердих е финалът на тазгодишното издание на международния тенис турнир на твърда настилка в Уинстън-Сейлъм (САЩ) с общ награден фонд 553 125 долара.

Това стана факт след като в изключително оспорван и драматичен полуфинален сблъсък любимецът на домакините успя да се пребори с фаворита за трофея Жо-Вилфред Цонга, отстранявайки го с 2:1 сета, в отделните части 6/4, 3/6, 7/6.

Мачът започна напълно според предварителните очаквания – с яростна престрелка от основната линия, като само в първия сет Иснър наниза цели 10 аса, успя да реализира единствената си възможност за пробив, който се оказа достатъчен за крайното 6/4.

Във втория сет обаче американецът не бе толкова ефективен в ключовите моменти, пропусна и четирите си шанса за брейк, от което Цонга се възползва максимално и след пробив в осмия гейм (за 5/3) безпроблемно сервира за изравняването на резултата.

Истинска драма се разигра в заключителната част, в която французинът на пет пъти успя да отрази възможности за пробив, открили се пред “исполина от Грийнсбъро”, включително и два мачбола в дванадесетия гейм, но в последвалия тайбрек вече нямаше как да се противопостави на Иснър и така след малко повече от два часа игра американецът стигна до ценния успех.

Далеч по-категоричен по пътя си към финала бе чехът Томаш Бердих, който не остави съмнения в превъзходството си в сблъсъка със Сам Куери и за точно 100 минути игра стигна до чиста победа с 2:0 сета, в отделните части 6/4, 6/3.