Наблюдавайки как новата китайска русалка се плъзга уверено към нов подозрителен триумф, мислите ми се връщат към едно смущаващо интервю с една друга плувна сензация преди няколко години.

Както китайката Шивен Йе, така и източногерманката Петра Шнайдер навремето шашна света с победата си на 400 м съчетано плуване на олимпиадата в Москва през 1980 г. Тя демонстрира такава чудовищна мощ, че съперничките й (включително и британката Шарън Дейвис, която спечели среброто) я обявиха за извънземна.

По подобие на 16-годишната Йе в Лондон, потресаващо бе и надмощието на Шнайдер над младите жени, тренирали също толкова дълго и упорито. Мнозина наблюдатели се зачудиха как е възможна, по дяволите, подобна сила, физическа форма и луда скорост?!

Този тревожен въпрос хвърля сянка върху постижението на Шнайдер вече доста години. По време на незабравимото интервю в нейния апартамент в Кемниц звездата на източногерманският държавен плувен проект и 5-кратна световна шампионка най-после изплю камъчето.

Тя разказа, че от малка е била орисана за потенциален шампион, поради което била освободена от училище и вкарана в безмилостен тренировъчен лагер, където я идентифицирали не по име, а по номер - Спортист №137.

За подобряване на вдишването плувала с часове във вакуумна среда, която изсмуквала околния въздух. Хранели я като пуйка в клетка с богата на протеини диета. Естествено, инжектирали й и стероиди - толкова често, че в средата на 30-те вече се оплаквала от куп болежки.

Така ли бе програмирана и недосегаемата Шивен Йе? Наблюдайки начина, по който се плъзга във водата - като кит убиец с бяла шапчица и черен костюм искрено се надявах, че не е. Но като си спомня снимките, които Шнайдер ми показа на същата възраст, започвам да разбирам страховете на американския треньор.

Шивен Йе притежава същата мускулеста фигура, невероятно широки рамене и огромни закръглени бедра. Рeбека Адлингтън има същите силни прасци, но тя изглежда женствена, докато Йе има вид на хермафродит.

Съвременната плувна история на Китай не смекчава подозренията срещу Йе. През последните години плувци и треньори бяха хванати в безброй лъжи и в крайна сметка Китай моделира драконовска тренировъчна система по подобие на Шнайдер и други турбо спортисти от ГДР, преди да падне Желязната завеса.

Всичко започва през 80-те, когато, решен да сложи край на вечното унижение на големи спортни и плувни шампионати, Китайският комунистически режим издава декрет за създаването на поколение от бъдещи шампиони. Учителите в страната получават нареждане да оглеждат под лупа своите възпитаници за признаци на натурална спортна дарба и да докладват за евентуален потенциал на регионалните треньори, които ги прибират в един от 3000-те нови държавни тренировъчни лагера.

Според майка й Чинг Динджи, малката Йе "изразила желание да стане плувкиня на 7 години". Малката била незабавно отделена, най-вече заради мускулестата си физика с необикновено големи ръце и дълги крайници, подходящи повече за лекоатлет. Йе била настанена в спортното училище "Чен Чжинлуин" в Хангжоу - град с 6,2 млн. жители, където решили, че е по-добра в плуването, отколкото в леката атлетика. И така на 11 години тя печели първия си голям юношески турнир.

Както в плуването, така и в повечето други олимпийски спортове, китайците налагат такъв безпощадно суров режим, че някои западни наблюдатели, успели да проникнат зад маниакалната секретност, с която е обграден, го оприличават на режима в затворите от 19 век.

Преди няколко години, след като го поканиха да види как тренират малките китайски гимнастици, британската звезда в гребането сър Матю Пинсент, в качеството си на олимпийски наблюдател, окачестви видяното като "доста смущаващо преживяване". А той е човек, който е компетентен по въпроса за изстискването на човешкото тяло до краен предел.

През януари в интернет се появиха сърцераздирателни снимки на трениращи китайчета, които реват и се гърчат от болка. В случай че са забравили за какво са там, един голям постер на стената в залата им напомня. На него е написано просто "Злато". Друга директива в държавния спортен проект е виртуалното промиване на мозъци, чиято мисия е да се смачкат американците в битката за върха.

Малките звезди на бъдещето се инструктират от най-ранна възраст да дават банални отговори на медиите, но вече има признаци, че сегашното поколение олимпийци увеличават контактите си със запада чрез социалната мрежа и вече се бунтуват.

Една от съотборничките на Йе - 23-годишната Лу Чинг, рискува наказание при завръщането си в Пекин, след като атакува тренировъчния режим в Китай и подчерта колко по-забавна е системата в Австралия, където се подготвяла за игрите. Ако Йе не бе спечелила златото и не се бе превърнала в разглезена галеница на Комунистическата партия тя също нямаше да лакира пръстите на краката на майка си, да чете детективски романи и да си бъбри с приятели по розовия мобифон.

През последните 6 години тя е живяла в спартанска спалня с още 5 плувни надежди. На 7 години вече е правила по 20 набирания на лост, което е извън възможностите на доста зрели спортисти. Плувала е всеки ден по няколко часа - почивала е само докато почистят басейна. В същото време е учила неуморно етиката на поведение по време на големи турнири: ледено изражение, безукорно поведение пред съдиите, никакви признаци на слабост или болка.

Единственото й утешение е била по-добрата храна. Витае обаче въпросът - освен храната дали не е имало и друго, по-зловещо гориво? Ако е така, тя ще се присъедини към големия пасаж от китайски плувци от световното по водни спортове в Рим през 1994 година, когато 12-те от общо 16 златни медала бяха обяснени с приемането на "древна отвара" от кожата на крастава жаба и птичи гнезда.

По-късно - на Азиатските игри, 11 от тях дадоха положителна проба за тестостерон и Китай загуби 9 от общо 123 златни медала. Последваха още скандали на редовни интервали, включително разкриването през 1998 година на 13 шишенца с хормон на човешкия растеж - достатъчни да "заредят" целия отбор - в чантичката на китайска плувкиня по време на рутинна проверка на летището в Сидни.

Това бе инцидентът, който накара Шнайдер да ми разкаже за дрогата, която е била принудена да използва без знанието на треньора си. Само преди 6 седмици пък друга китайска плувкиня - 16-годишната Ли Чжези, бе изключена от тима, след като бе хваната да разпространява ЕПО сред другите плувци. Естествено, Китай обяви, че била засечена от собствената антидопингова агенция.

Когато срещнах Петра, тя се оплакваше от скована мускулатура, което я принудило да роди с Цезарово сечение. Мъчеше я също сърцебиене, ненормално висок холестерол и постоянни болки в гърба. С добре развита адамова ябълка и яка мъжка челюст, тя бе лишена от всякаква женственост и разкри, че с удоволстиве би заменила златния си медал с нежната дамска външност на Шарън Дейвис.

Дейвид Джоунс, в. "Дейли Мейл", превод "7 дни спорт"