Пилотът на “Репсол Хонда” Дани Педроса бе най-бърз в днешните последни свободни тренировки преди неделния старт за Голямата награда на Холандия – седми кръг от шампионата при най-бързите мотоциклетисти на писта – Мото ГП.

Испанецът и неговият щаб успяха най-правилно да разчетат ситуацията в днешната хаотична сесия на Ассен и заслужено записаха най-доброто време за обиколка от 1:34.522 мин.

Тренировката започна на сухо трасе, но тъмните облаци над “ниската земя” подсказваха, че е въпрос на минути небето да се продъни и да обърка сметките на всички в падока, което и стана.

Дъждът заваля внезапно и изненада неприятно световният шампион Кейси Стонър, който бе в състезателна обиколка и на девети завой, вследствие на мокрото трасе, изпадна в тежък хайсайд, но за щастие остана невредим и в края на сесията отново се присъедини към останалите.

15 минути преди изтичане на едночасовата тренировка Валентино Роси подсказа на останалите, че пистата е достатъчно изсъхнала, записвайки време под 1:37 за обиколка със сликовете.

Точно в този момент всички пилоти започнаха да се връщат на трасето със сухи гуми, като най-бърз бе именно Педроса, следван от лидера в генералното класиране Хорхе Лоренцо и Алваро Баутиста.