Емил Хегле Свендсен спечели последното състезание за сезон 2011/2012 от световната купа по биатлон, след като днес триумфира в масовия старт на 15 км, който се проведе в руския зимен център Ханти-Мансийск.

Норвежецът не започна убедително надпреварата, но ключова за крайния му успех се оказа третата стрелба, в която повечето биатлонисти допуснаха по една и повече грешки, докато “викингът” бе безгрешен и до края на надпреварата не изпусна водачеството си.

Смесени чувства остави днешното състезание у домакините, които силно се надяваха техен представител да намери място между първите двама, но по последната обиколка и във финалните 150 метра Арнд Пайфер буквално се подигра с Антон Шипулин и в крайна сметка остави руснака на третото място.

Големият печеливш от масовата надпревара обаче бе Анди Бирнбахер, който с четвъртото си място днес си осигури малкия кристален глобус, а световният номер 1 Мартен Фуркад днес нямаше ден и остана едва 15-ти.

Великият Оле Ейнар Бьорндален държеше мястото си сред първите четирима след стрелбите от положение легнал, но в правия норвежецът допусна цели 4 грешки и в крайна сметка финишира на 20-то място.