Олимпийската шампионка Тора Бергер спечели световната титла в дисциплината 15 км индивидуално за жени от програмата на шампионата на планетата по биатлон в Руполдинг (Германия).

Норвежката не влезе по най-добрия начин в днешната надпреварата като допусна грешка още при първата си стрелба от положение легнал, но след това бе просто безупречна и напълно заслужено грабна златния медал с общо време от 42:30.0 мин.

Основната конкурентка на Бергер днес – Мари Лор Брюне (Фр) – не издържа на напрежението и допусна единствената си грешка при последното си влизане на огневия рубеж, което я отпрати на 56.4 секунди зад норвежката.

Бронзовото отличие остана за шампионката от Ханти-Мансийск – Хелена Екхолм, която също като Тора започна с грешка и завърши с 19 повалени мишени, но с изоставане от 1:11.1 мин.

Голямото разочарование днес бе несъмнено за златните медалистки от спринта и преследването – Магдалена Нойнер и Даря Домрачова, които претърпяха истинско фиаско на стрелбището и с по шест наказателни минути се наредиха съответно на 23-та и 25-та позиция.

Четири български състезателки се включиха в надпреварата, като с най-добър резултат е е Нина Кленовска - с една грешка - 50-та, Емилия Йорданова, с 3 пропуска зае 54-то място, докато Десислава Стоянова и Ния Димитрова са 79-та и 80-та.