Яков Фак (Слвн) е новият световен шампион в дисциплината 20 км индивидуално за мъже от програмата на шампионата на планетата по биатлон, който се провежда в момента в германския зимен център Руполдинг.

Словенецът пресече пръв финалната линия и преди няколко дни в смесената щафета, но тогава съдийско решение даде победата на норвежците. Днес обаче нищо не бе в състояние да попречи на Фак да завоюва първата си победа в своята кариера и да постигне най-големия успех за мъжкия биатлон на своята страна.

Роденият в Риека биатонист допусна една единствена грешка на огневия рубеж и изоставаше с близо 15 секунди от контролата на Симон Фуркад след последното си излизане от огневия рубеж, но финалният рунд на Фак бе фантастичен и той напълно заслужено грабна световната титла.

Втори, на 7 секунди след победителя и също с една наказателна минута, финишира Симон Фуркад, а бронзовото отличие остана за представителя на Чехия – Ярослав Соукуп.

За огромно съжаление на домакините и тримата техни състезатели, които имаха реални шансове за място на подиума – Анди Бирнбахер, Мики Грайс и Арнд Пфайфер, не издържаха на напрежението и допуснаха грешки при последната си стрелба, като фаворитът Пфайфер дори направи две.

Дори новини обаче долетяха от българския лагер, като нашият Влади Илиев днес бе в стихията си, успя да повали 19 мишени и с изоставане от 1:43.4 мин зае престижното 16-то място, като зад него остана дори носителят на световната купа Тарей Бьо.

Краси Анев и Мишо Клетчеров също се представиха повече от достойно – Анев с една грешка е 19-ти, а Клетчеров е 27-ми.