Първата седмица от световното първенство по биатлон в Руполдинг донесе двойна радост за носителите на златни медали в индивидуалните дисциплини. Така освен на най-високото място на подиума при награждаването те затвърдиха и водачеството си в генералното класиране за Световната купа.

Победителят в спринта и преследването Мартен Фуркад (894т.) увеличава преднината си пред доскорошния фаворит за Големия кристален глобус - норвежеца Емил Хегле Свендсен (847).

За сега очакванията и надеждите на треньори и спортисти не се сбъдват и представянето на норвежците на световното в индивидуалните дисциплини е меко казано разочароващо. Добре, че беше смесената щафета, че иначе щеше да се случи немислимото – при преполовени стартове “викингите” да останат без златен медал.

След първата седмица на шампионата най-голям е прогресът на сребърния медалист в преследването и бронзов от спринта Карл Йохан Бергман, който благодарение отличните си резултати в Германия се изкачва седем места по-нагоре от 12-о на 5-о в генералното класиране за световната купа.

При жените ни оставя само да припомним: Магдалена Нойнер вече е с 1044т. пред Даря Домарчова с 1005т. и спокойно можем да кажем, че те двете ще са основните претендентки не само за медалите в Руполдинг, но и в надпреварата за Големия кристален глобус.

Изминалата седмица, за съжаление не беше благосклонна към нашите биатлонисти. Представянето им на световното е далеч под надеждите, които им възлагаме и традициите, които имаме в този спорт. Логично това намира отражение и в световната ранглиста – Емилия Йорданова губи позиции и остава единствената ни представителка в зоната на точките.

При мъжете непроменено остава само 45-о място на Мишо Клетчеров. Другите ни двама биатлонисти Красимир Анев и Владо Илиев се смъкват надолу.

И все пак в момента сме по средата на световното първенство и трябва да сме позитивно настроени към усилията, които полагат нашите спортисти за добро представяне. Вярваме, че те ще се увенчаят с успех.