Четирикратният носител на трофея Роджър Федерер се класира за полуфиналите на силния международен тенис турнир в Базел с общ награден фонд 1 225 000 евро.

Преди минути, в последна среща от четвъртфиналната фаза на надпреварата, Маестрото с лекота преодоля американеца Анди Родик с 2:0 сета, в отделните части 6/3, 6/2.

Мачът започна с очаквано превъзходство на сервиращите, но в осмия гейм любимецът на домакините стигна до пробив (за 5/3), след което с лекота сервира за успеха в първата част.

На старта на втория сет Федерер отново успя да пробие подаването на американеца, като на практика уби и малкото останала интрига в двубоя и напълно безпроблемно стигна до крайния успех.

Така в опит за осми път да попадне в директния сблъсък за титлата Роджър Федерер ще се изправи срещу сънародника си Станислас Вавринка, докато в другия полуфинал един срещу друг ще застанат Новак Джокович и Кей Нишикори.