Пилотът на “Репсол Хонда” Кейси Стонър бе най-бърз в днешните квалификации за място преди неделната надпревара за Голямата награда на Австралия – 16-ти кръг от шампионата при най-бързите мотоциклетисти – Мото ГП.

Любимецът на домакините доминира изцяло от началото на уикенда, като тази сутрин отново бе с класа над останалите си конкуренти и бе единственият, който успя да слезе под 1.30 мин. за обиколка.

С 11-ия си Пол-позишън за сезона Стонър даде сериозна заявка за пета поредна победа на това трасе, а ако съумее да спечели с 10 точки повече от единствения претендент за кралската корона Хорхе Роленцо, то австралиецът може да спечели световната титла пред родна публика.

Именно Хорхе Лоренцо се нареди непосредствено за Кейси на стартовата решетка, като времето на все още действащия шампион бе близо с половин секунда по-слабо от това на аса на “Репсол Хонда”.

Последното място на първа стартова редица заслужи представителят на “Хонда Гресини” Марко Симончели, следван от приятната изненада в днешната сесия Алваро Баутиста от тима на “Ризла Сузуки”.

Разочароващото представяне на 7-кратния световен шампион Валентино Роси продължи и днес, като с изоставане от над 2 секунди “Доктора” се нареди едва 12-ти.