Пилотът на заводския тим на “Ямаха” Хорхе Лоренцо спечели квалификациите за място преди старта за Голямата награда на САЩ – десети кръг от шампионата при най-бързите мотоциклетисти – Мото ГП.

По време на третата свободна тренировка световният шампион забрави да включи системата за тракшън контрол и претърпя тежък хайсайд, но за щастие се отърва без особени наранявания, а в последвалите квалификации бе над всички с време от 1:21.202 мин.

Втори, на 0.072 сек., остана водачът в генералното класиране Кейси Стонър, а последното място на първа стартова редица заслужи съотборникът му в “Репсол Хонда” – Дани Педроса.

Дълго време в квалификациите лидер бе местният любимец Бен Спийс, но за нещастие 5 минути преди края на сесията изгуби контрол върху машината си при излизането от трети завой и потроши своята “Ямаха”, като в крайна сметка се задоволи с четвъртото място.

Веднага след него се подреждат Марко Симончели и Андреа Довициозо, а 7-кратният световен шампион Валентино Роси е седми, но изоставането му от времето на бившия му съотборник е повече от секунда.