27-годишният Бен Спийс (САЩ) спечели надпреварата за Голямата награда на Холандия – седми кръг от шампионата при най-бързите мотоциклетисти – Мото ГП.

Новакът в отбора на “Ямаха” доказа твърденията, че е един от най-бързите пилоти на “Ассен” и във великолепно темпо записа първата си победа в кралския клас с общо време от 41:44.659 мин.

Втори, на близо 8 секунди след победителя, финишира лидерът във временното класиране Кейси Стонър от тима на “Репсол Хонда”, а последното място на почетната стълбичка остана за съотборника му Андреа Довициозо.

След като вчера Симончели отмъкна Пол-позишъна от Спийс, изпреварвайки го с нищожните 9 хилядни, днес италианецът буквално разчисти пътя на американеца към първото му място.

Веднага след угасването на светлините “Ямаха”-та на Спийс се изстреля и оглави колоната, а в третия завой Симончели загуби контрола върху своята “Хонда” и повлече настоящия световен шампион Хорхе Лоренцо извън трасето.

За щастие и двамата пилоти се отърваха без сериозни последици, успяха да се върнат в състезанието и постепенно дори си пробиха път до топ 10 в крайното класиране.

Кейси Стонър и Андреа Довициозо се опитаха за известно време да застрашат лидерската позиция на Бен Спийс, но американецът изцяло контролираше развоя на състезанието и пресече финалната линия необезпокояван с комфортна преднина пред двамата пилоти на заводския тим на “Хонда”.

Четвърти се нареди 7-кратният световен шампион Валентино Роси, а в челната шестица намериха място още Ники Хейдън и Хорхе Лоренцо.