При първия си пълен сезон Тарей Бьо завоюва световната купа по биатлон, след като детронира от върха своя сънародник Емил Хегле Свендсен.

В днешната последна надпревара от програмата на шампионата, пред родна публика в Холменколен, младият викинг зае осмото място в масовия старт, което се оказа напълно достатъчно да грабне Големия кристален глобус.

Победител в състезанието, след феноменален финален спринт, стана Емил Хегле Свендсен, като с триумфа норвежецът си осигури малката световна купа в дисциплината, а втори се нареди руснакът Евгени Устюгов.

Третото място днес остана за Оле Ейнар Бьорндален, който за огромно съжаление на многобройните си почитатели пропусна шанса да запише 93-та си победа в своята забележителна кариера.

След излизането от четвъртата стрелба Бьорндален бе лидер с аванс от 17 секунди пред Устюгов и Свендсен, а 2.5 км преди финала дори успя да увеличи преднината си на 20 секунди.

В последните 350 метра обаче силите на 37-годишната легенда в този спорт буквално се изпариха и на финалната права той бе изпреварен и от Свендсен, и от Устюгов.