Емил Хегле Свендсен(Нор) триумфира в масовия старт на 15 км от програмата на световното първенство по биатлон, чийто домакин е руският зимен център Ханти-Мансийск.

Норвежецът, който през изминалия сезон спечели световната купа, днес доказа за пореден път, че е един от достойните заместници на легендарния си сънародник Оле Ейнар Бьорндален, спечелвайки златния медал с време от 38:42.7 мин.

Втори, благодарение не перфектната си стрелба, остана олимпийският шампион и любимец на домакините Евгени Устюгов, а бронзовото отличие заслужи италианецът Лукаш Хофер.

Самият Оле Ейнар Бьорндален финишира шести, като успя да повали 19 от 20-те мишени на огневия рубеж, но очевидно беговата му спортна форма е далеч от еталона, типичен за състезател от неговата класа.

Пред норвежеца финалната линия успяха да пресекат Иван Черезов и Тарей Бьо, като последната стрелба на младия викинг го лиши от възможността да спечели шести пореден медал от световното първенство.