България постигна фамозен обрат срещу Полша с 3:2 гейма в двубой от Световната лига, който се проведе в зала "Конгресна" във Варна.

"Лъвовете' изоставаха с 0:2 гейма, но намериха сили да стигнат до пълен обрат и да спечелят срещата с 3:2.

Този мач бе без значение за нашите, тъй като те си осигуриха по-рано през деня класирането за финалната фаза на Световната лига, след като Бразилия даде гейм на САЩ във важния за нас мач.

Това бе последният мач на нашите от Група "А" на Световната лига, а освен това и втора победа над Полша само за два дни.

Нашите започнаха добре първия гейм и стигнаха до аванс от 1:0, но след това играта на Полша потръгна и гостите ни дръпнаха в резултата с 6:3.

Именно тогава Камило Плачи взе прекъсване, но след него играта на нашите не се повлия особено и при първото техническо прекъсване Полша имаше аванс от 8:5.

Гостите постепенно увеличиха преднината си на 14:10, а след това и на 16:11, като в играта на нашите определено нямаше тази острота от вчера.

Поляците продължиха да играят на много високо ниво и стигнаха до цели шест точки преднина при 20:14.

Нашите намалиха изоставането си на четири точки при 20:24, но след това Полша взе гейма при първия си геймбол.

Вторият гейм обаче бе доста по-добър за нашите и те поведоха с 3:2 след хубава атака на Соколов.

Поляците обаче отново ни дръпнаха в резултата и поведоха с 6:4, а след това запазиха аванса си при две точки и при 8:6, когато дойде и първото техническо прекъсване.

Българите съумяха да изравнят резултата на 13:13 след прекрасна игра в отбрана на Йосифов, а след това след двоен блок от страна на домакините резултатът стана 16:15 за България при второто техническо прекъсване.

"Лъвовете" дръпнаха и с още една точка за 17:15, но поляците изравниха при 22:22, а след това спечелиха и втората част, този път с 25:23, като заключителната точка за гейма бе дело на Бартош Курек.

Третият гейм започна отлично за нашите и те стигнаха до аванс от 3:1 точки, след което Вальо Братоев заби единичен блок за 4:1.

Гостите отново обаче успяха да ни обърнат, като стигнаха до аванс от 8:7.

Цветан Соколов изравни на 8:8, а Вальо Братоев изведе нашите напред в резултата с атака по диагонала за 11:10.

Бармтан пък би сервис в аут за 13:11 в полза на българите, след което с блокада на Соколов и блокаут на Алексиев стигнахме до 17:13.

Поляците намалиха на 18:20, но България дръпна с три точки при 22:19 след грешка в редиците на противника.

При 24:20 нашите стигнаха до четири геймбола, а Тодор Алексиев с атака по блокадата направи 25:21.

В четвъртата част поляците започнаха силно и дръпнаха със 7:4 на нашите, но България изравни на 7:7, след което Полша взе точка аванс за 8:7 при първото техническо прекъсване.

След единичен блок на Виктор Йосифов България стигна до аванс от 13:12 точки, а с ас на Вальо Братоев домакините увеличиха аванса си до 14:12.

Цветан Соколов пък изведе нашите до 15:13, а при второто техническо прекъсване авансът на "Лъвовете" бе 16:14.

Поляците намалиха изоставането си на точка при 18:19 в наша полза, а след това обаче стигнаха до 22:20 след хубаво отиграване на Вальо Братоев.

При 24:21 България имаше цели три геймбола, а след аут на Бартман мачът бе пратен в тайбрек.

Тайбрекът започна отлично за "Лъвовете", които дръпнаха със 6:4, като стигнаха до пробив, след което Соколов направи резултата 7:4.

Грешка на Мартин направи преднината ни четири точки при 8:4. Нашите продължиха да мачкат и при 14:9 стигнаха до цели петмачбола, но поляците спасиха четири от тях, след като Бартош Курек направи три поредни аса. Поляците неутрализираха и петата възможност. При 18:17 поляците сгрешиха и по този начин победата отиде за България.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:2 (20:25, 23:25, 25:21, 25:21, 19:17)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев, Стоян Самунев)
Старши-треньор: Камило Плачи

ПОЛША: Лукаш Жигадло, Збигнев Бартман, Михал Кубияк, Бартош Курек, Пьотър Новаковски, Марчин Мозджонек - Павел Заторски-либеро (Якуб Ярош, Михал Ручияк)
Старши-треньор: Андреа Анастази.