
Откритото първенство на Австралия е “най-младият” член на заветната четворка от Големия шлем. Първото му издание е в началото на миналия век - през 1905г., а от тогава насам единствено в периодите на двете световни войни състезания не се провеждат.
В продължение на много години това съревнование остава най-малко престижното от всички четири знаменити турнири. Тук виновник се оказва не младата възраст на турнира, а по-скоро отдалечеността на Австралия от Европа и САЩ.
До времето на възхода на авиационните технологии подобно пътешествие е можело да се осъществи само с кораб и е отнемало цял месец. Оказвало се, че не са много американците и европейците, които били готови да изгубят толкова много време и пари, за да се доберат до далечната и тайнствена Австралия, за да играят с местни майстори на тениса.
В резултат на това редица великолепни тенисисти от онова време така и не пристигат на зеления континент като например Бил Тилдън, Рене Лакост, Боби Ригс, Панчо Гонсалес, Маноло Сантана и др., а някои като Илие Настасе и Бьорн Борг са участвали само по веднъж.
До 1927г. шампионатът се нарича Australasian Championships, защото се явявал турнир не само на Австралия, но и на Нова Зеландия. Такива били и повечето подбудители – местни австралийски и новозеландки тенисисти. Сред тях е и Норман Брукс (шампион от 1911г.), който по-късно става председател на австралийската тенис асоциация, а трофея, който в края на януари ще бъден връчен на “Род Лейвър Арина” носи негово име.
Интересен факт е, че първоначално дори и в самата Австралия и Нова Зеландия има далеч по-престижни местни турнири. Като шампионатът на щата Виктория в Мелбърн, който е много по-стар и с по-голяма слава.
В допълнение Australian Championship доста често сменя и мястото си на провеждане, като домакини на първенството са били: Пърт (в момента там е Хопман Къп), новозеландският град Крайсчърч (добил печална слава със силното земетресение), а също така Бризбейн, Аделаида и Сидни.
Скоро след преименуването на първенството от Australasian Championships на Australian Championships се появява и първият велик австралийски шампион. Както се казва всяко време си създава своите герои. В случая това е Джак Крауфорд, на когото Жан Боротра (французинът, който печели трофея през 1928) предрича шеметна кариера – и не бърка.
Крауфорд печели три пъти у дома – 1931г., 1932г. и 1933г. като в първите два случая той надиграва Хари Хопман, на когото пък по-късно ще кръстят турнира на смесени двойки. Между впрочем през 1933г. Джак за малко не става първия тенисист, който да грабне самия Голям шлем, но е препънат на US Open от Фред Пери.
Малко след това избухва Втората световна война и състезанията прекъсват за 5 години. В следвоенните години отново на върха са местни играчи до началото на 50-те години, когато се появява наистина велико поколение – Кен Розуъл, Рой Емерсън и великолепният Род Лейвър, успял на два пъти да стигне до заветния Граал – Големия шлем.
Емерсън удържа 6 победи на Australian Championships от всичките си 12 титли от турнири от Големия шлем. Розуъл пък след първата си победа тук през 1953г. се връща отново след 19г. за да повтори успеха си на 37 годишна възраст като става най-възрастният шампион на турнира. И само в скоби за статистиката – той е и най-младият тенисист, подвизавал се по тенис кортовете на шампионата – едва 18-годишен.
Последният австралиец, който вдига трофея на родна земя е Марк Едмъндсън – през 1976г. Марк побеждава на финала Джон Нюкъмб. Следващият австралиец, който е най-близо до трофея е Пат Кеш, загубил два поредни петсетови финала - от Щефан Едберг и Матс Виландер (1987г. и 1988г.).
Сред многото велики тенисисти, които печелят Откритото първенство на Австралия в последното десетилетие на ХХ век са Борис Бекер, Пийт Сампрас и Андре Агаси.
Любопитна подробност е, че в първите години на своята кариера Агаси въобще не участва в Мелбрън, но още с първото си идване тук - на 24 години – печели ценния трофей, а както се оказва в последствие половината му титли (четири от осем) от Големия шлем са от Австралия.
В заключение ще припомним някои от най-великите шампиони в Австралия – Маргарет Корт (преди Оупън ерата)– 7 титли (от 1960 до 1966), Серена Уилямс – 5 титли. Рой Емерсън (преди Оупън ерата) - 6 титли, Роджър Федерер и Андре Агаси с по 4 титли.
Настоящи шампиони – Новак Джокович - при мъжете и Ким Клайстерс – при дамите.
Очакваме с нетърпение новите рекорди и сензации на 100-то юбилейно издание – със сигурност турнирът няма да ни разочарова.
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар