Привличането на суперзвезди е всекидневие за най-големите клубове на планетата. Те имат нужда не само от качествени изпълнители на терена, но и от маркетингови козове извън него. Трансферите на популярни футболисти помагат да бъдат печелени нови фенове, да се продават повече клубни артикули, да се удовлетворяват настоящите спонсори и да се привличат нови такива.

Въпреки всичко, никой отбор не може да се сравни с Реал (Мадрид) и неговата философия да се привлича най-малко по един "галактико" всяко лято. Мадридчани се чувстват длъжни да купуват най-скъпите "играчки" на пазара всяка година. При това Кралския клуб често се хвърля за най-голямото име, а не за играча, който му е нужен от футболна гледна точка.

Точно това стана, когато белите платиха 81 млн. евро за колумбийската звезда Хамес Родригес. Младокът изригна на световното първенство, но бе далеч по-анонимен през клубния сезон в Монако.

Да, той е изключителен талант с фантастичен потенциал, но начинът, по който трансферната му цена скочи до облаците само след 6 мача, е малко абсурден. Какви бяха шансовете Реал да го привлече преди мондиала? Близки до нулата. Но след като той се превърна в едно от най-модните имена във футбола, мадридчани не се поколебаха да хвърлят огромна сума, само и само да го имат.

Разбира се, присъствието на именити футболисти по принцип не пречи на отбор като Реал. Кристиано Роналдо, Лука Модрич и Гарет Бейл бяха сред хората с най-голяма заслуга за спечелването на Шампионската лига през миналия сезон. Освен това Кралския клуб привлече и един от ключовите играчи в състава на световния шампион Германия Тони Крос само срещу 25 млн. евро.

Случаят с Хамес обаче е малко по-особен. Просто Реал нямаше нужда от още един атакуващ халф. Неслучайно бившият бек на белите Роберт Ярни изказа съмненията си относно този трансфер.

"Реал вече има двама страхотни офанзивни халфове в лицето на Иско и Хамес. Ще ми бъде много интересно да видя как ще се промени схемата на отбора", коментира хърватинът. "Малко се изненадах, че купиха Хамес, защото вече имаха Иско, който е същият тип футболист и е млад."

В същото време Карим Бензема не се представя блестящо, а Алваро Мората бе пратен в Ювентус. Ясно е, че настоящият европейски клубен първенец има нужда от нападател от световна класа на върха на атаката, включваща Кристиано Роналдо и Гарет Бейл.

Радамел Фалкао е доказан реализатор. За 4 сезона в Порто и Атлетико (Мадрид) той наниза 142 гола в 178 срещи. В Монако колумбиецът също започна добре (11 попадения в 19 мача), преди да получи травма. Иронията е, че именно контузията на Фалкао, която го извади от световното, позволи на Хамес да блесне.

През миналия сезон Реал изпита сериозни затруднения в края на испанското първенство, когато Бейл и Роналдо се бореха с контузии. Въпреки това белите завършиха само на 3 т. зад шампиона Атлетико и ако имаха по-качествен нападател, можеха да постигнат исторически требъл.

Бензема просто не е на нивото на звездните си съотборници. Той пропилява твърде много положения и не вкарва достатъчно. През миналия сезон той изтърва 21 добри шанса за гол, а се разписа едва 17 пъти в Примера, като 12 от тях бяха от чисти положения.

Най-голямото му достойнство не са реализаторските умения, а комбинативността му, което означава, че Реал се нуждае от типичен реализатор. Ако не се бяха увлекли толкова силно по Хамес, белите вероятно щяха да проявят по-сериозен интерес към Луис Суарес.

Но в момента човекът, който им трябва е Фалкао. След като Барса привлече Суалес, Реал се нуждае от човек като колумбиеца. Той е на 28 години и е в разцвета на силите си. Въпросът е дали маркетолозите от "Бернабеу" ще го сметнат за достатъчно атрактивен трансфер.

Брендън Нето, Goal.com