В бърз и интересен мач Германия победи Австрия с 2:1 в квалификация за Евро 2012. Отборът на Йоахим Льов продължава да гази в групата – шест победи от шест мача и е сигурен победител в нея.

Героя на мача бе Марио Гомес. Той вкара и двата гола, като победния отбеляза в 90-ата минута.

По този начин Германия вече има 18 точки. Далеч назад следват Белгия (11т.) и Турция (10т.), които завършиха 1:1 срещата помежду си тази вечер (домакините изпуснаха дузпа в края).

Срещата между двете страни е наричана „братски бой” – германци и австрийци имат един корен, език и култура, но живеят в две държави. Това не попречи преди мача германските фенове да влязат в пререкания с полицията – над 100 бяха арестувани.

Треньорът на Германия Йоахим Льов не можеше да разчита на ключови фигури - Клозе, Швайнщайгер и Мертезакер. В състава обаче се завърна Сами Кедира, който не игра през последните шест седмици заради травма.

Той и Тони Кроос действаха в дефанзивната халфова линия. Титуляри започнаха и двама играчи на новия шампион Борусия Дортмунд – Хумелс си партнираше с Фридрих в центъра на защитата, а Шмелцер зае мястото на ляв бек.

Още от първите минути германците показаха, че ще водят играта. Марио Гомес не можа да вкара от изгодна позиция, после пък Подолски изстреля истински снаряд, но уцели напречната греда.

Гостите продължиха да нападат, но първия гол падна едва в края на полувремето. След корнер в 44-ата минута топката попадна в краката на Марио Гомес, който успя да я прати в мрежата – 0:1. А после целуна гредата на вратата.

Нещата тръгнаха към очаквана развръзка, но изведнъж в 50-ата минута резултатът бе изравнен. След успореден пас на Алаба опитният Арне Фридрих (82 мача, дебют през 2002 срещу България) опита да пресече пътя на топката, но я засече точно във вратата си – автогол и 1:1.

След това дълго срещата се развиваше придмно в центъра, с лек германски превес. Австрийците обаче играха истински вдъхновено и усещайки, че противникът не гази както обикновено, контраатакуваха опасно.

Нещата отиваха към хикс, когато в последната минута при центриране на Лам Марио Гомес отблизос глава прати топката в мрежата – 1:2!

В следващия си мач Германия гостува на Азербайджан във вторник.

Австрия – Германия 1:2

0:1 Гомес (44)

1:1 Фридрих (50-автогол)

1:2 Гомeс (90)

Австрия: Грацай, Ф. Клайн, Шарнер, Погатец, Фукс, Екрем Даг (66-Юнузович), Куловиц, Баумгартлингер, Алаба, Харник (81-Ройер), Хофер (87-Янко)

Германия: Нойер, Лам, Фридрих, Хумелс, Шмелцер, Кедира (69-Бадщубер), Кроос (90+2 Аого), Мюлер, Йозил, Подолски (67-Шюрле), Гомес