27 години! Толкова време продължава негативната серия на Берое без шампионатна победа над ЦСКА у дома. Заралии не са печелили на свой терен срещу армейците в първенството на 18 август 1990 г. Тогава те за последно взимат трите точки след 1:0 с гол на Тодор Станев-Германеца. В онази среща червените са водени от Димитър Пенев.

Оттогава 19 поредни пъти зелените се провалят в опитите си да победят ЦСКА у дома. Сега ще направят опит № 20. Балансът в тези срещи е 13 успеха за червените и 6 равенства при 28:8 голова разлика. В актива се включва и една служебна победа за ЦСКА с 3:0 на 12 август 2001 г., когато реферът на двубоя Светлозар Маринов е бит и мачът изобщо не започва.

Прави впечатление, че 8 от успехите на армейците са точно с един гол разлика. Интересно е да се отбележи още, че ЦСКА е постигнал 3 от своите победи в заключителните 3 минути от срещите. Първият такъв случай е на 9 април 2008 г., когато Флорентин Петре е точен за крайното 1:0 в 88-ата минута. След това на 19 май 2013 г. Пламен Крачунов носи трите точки на червените в продължението на срещата за 1:0.

Последната победа на ЦСКА в Стара Загора също идва в края - португалецът Руи Педро се разписва в 87-ата минута, пак за 1:0. В този двубой армейците имат превъзходство, като през първата част отправят 9 удара, но така и не поразяват вратата. След почивката са отменени два гола - на Чорбаджийски за игра с ръка и на Каранга заради засада. Едва в края Педро прави разликата, след като бележи с бедро след асистенция на Кевин Меркадо.

В разглеждания период - до 2000 г., балансът в сблъсъците между двата отбора в Стара Загора е 3 победи и 1 равенство в полза на червените (в тези години Берое дълго е извън елита), докато през новия век успехите на армейците са 10, а ремитата - 5.

Тази събота зелените се стягат за 20-и опит да счупят прокобата срещу ЦСКА, като двубоят е с начален час 18:45. Начело на Берое е бивш кадър на червените - Александър Томаш, който записва 122 мача и 2 гола за първенство за армейците в периода 1998 - 2004 г. Настоящият треньор на червените Стамен Белчев пък има кратък престой при заралии към края на състезателната си кариера - през 2000 г. Берое е единственият отбор, за който бившият нападател не се е разписвал.

Сред голаджиите с червения екип са Божидар Искренов, Петър Михтарски и Ивайло Андонов. Но пък на 16 март 1994 г. успеха с 2:0 собственоръчно донася позабравеният десен бек Зарко Мачев (р. 07.02.1967 г.), който бележи в 21-ата и 59-ата минута.

Заралии изпадат от елита през 1995 г. и се завръщат 4 години по-късно. В началото постигат две равенства с ЦСКА - 1:1 на 27 май 2000 г. и 0:0 на 1 октомври 2000 г. После идва служебната победа за армейците на 12 август 2001 г., а тя повлича още 4 поредни загуби на Берое. Головата разлика в тези срещи е 12:2, включително трите служебни попадения.

Берое не успя да вземе трите точки срещу червените дори през злополучната пролет за ЦСКА през 2015 г. - 0:0 в Стара Загора на 1 май 2015 г.  Александър Томаш знае как се побеждава ЦСКА в Стара Загора, и то на стадион „Берое” - направи го с 1:0 начело на Верея на 6 август 2016 г.

И нещо друго любопитно – в разглежданата серия от 19 поредни мача, в които Берое няма шампионатна победа над червените у дома, е отсъдена само една дузпа. Тя е в полза на заралии и е вкарана от Христо Янев за 1:1 през пролетта на 2000 година.