ЦСКА постигна първа победа в последните си 13 мача! „Червените” сложиха край на мъките след успех с 3:1 над Литекс в среща от последния 32-ри кръг на „А” група.

Двубоят на стадион „Българска армия” беше скучноват, въпреки четирите попадения, а головете за столичани вкараха Тончи Кукоч (34), Иван Маркович (47) и Борис Галчев (76), докато за ловчанлии точен беше Бруно Маарс Йонсен в 75-ата минута за 1:2.

Така ЦСКА завърши сезона на 5-то място с 52 точки – 14 победи, 10 равенства и 8 загуби, докато Литекс финишира на 4-та позиция с 16 успеха, 6 хикса и 10 поражения. „Оранжевите” все пак ще играят в Лига Европа, защото „армейците” и  Локомотив София не получиха лицензи за участие на международната сцена.

В началото на дербито гостите бяха по-активният отбор на терена и в 6-ата минута Горанов стреля от около 20 м, но Дивиш беше на мястото си и улови без особени проблеми. В 18-ата минута ЦСКА създаде първата си по-опасна атака. Тогава Милисавлевич центрира отлично в наказателното поле и точно преди Маркович да разстреля вратаря Баривиейра, защитник на Литекс изчисти топката пред погледа на сърбина.

След това борбата на терена взе връх и ударите към двете врати липсваха. Все пак феновете на „червените”, които наброяваха около 2000, бяха в отлично настроение, заради вчерашния финал за Купата на България. След почти половин час игра Страхил Попов центрира в наказателното поле, където Ангелов засече с глава, но сантиметри го размениха от гола.

Секунди след това Регула направи непростим пропуск. Тунчев допусна детинска грешка, Дивиш излезе напред да я поправи и да изчисти топката, но я прати в краката на Регула, който не успя да нацели опразнената врата!

Така се стигна до 34-ата минута, когато ЦСКА поведе със страхотен гол на Кукоч. Хърватският защитник стреля навлезе в наказателното поле, финтира Перес и с шут с външен фалц и не остави шансове на Баривиейра – 1:0!

Две минути след подновяването на мача столичани удвоиха преднината си. „Армейците” организираха хубава атака, при  която Маркович получи топката пред наказателното поле. Сърбинът си я поведе силно, но все пак стигна до нея и с мощен удар се разписа за 2:0.

В 54-ата минута столичани организираха страхотна атака, при която Маркович намери Милисавлевич. Той продължи топката към Галчев, който вкараха. Халфът обаче се намираше в положение на засада и голът беше отменен.

Четвърт час преди края на двубоя двата отбора си размениха по един бърз гол. В 75-ата минута Йонсен получи топката в наказателното поле, финтира Тунчев и с плътен удар намали на 1:2. Секунди по-късно обаче Галчев възстанови преднината на ЦСКА от два гола. Маркиньос засече центриране и стреля, но вратарят на Литекс отби. Топката попадна в осмицата на домакините, който отблизо не сбърка, оформяйки крайното 3:1 за „червените”.

ЦСКА – Литекс 3:1

1:0 Кукоч (34)
2:0 Маркович (47)
2:1 Йонсен (75)
3:1 Галчев (76)

ЦСКА: 33.Якуб Дивиш, 14.Валентин Илиев, 6.Пламен Крачунов (88-Сава Савов), 3.Александър Тунчев, 31.Кристиан Супусепа (46-Бъркляча), 8.Борис Галчев, 4.Стивън Сънди, 77.Тончи Кукоч, 11.Неманя Милисавлиевич, 70.Жуан Фелипе, 28.Иван Маркович (56-Маркиньос)

Треньор: Любослав Пенев

Литекс: 31.Винисиус Баривиейра, 13.Васил Божиков, 23.Иван Горанов, 5.Рафаел Перес, 16.Страхил Попов, 88.Никола Колев, 10.Пауло Регула (67 Александър Георгиев), 19.Румен Руменов, 15.Кристиан Малинов (84-Десподов), 73.Милчо Ангелов (67-Минчев), 11.Бьорн Маарсю