Световната баскетболна централа ФИБА започна разследване срещу Австралия заради начина, по който тимът загуби от Ангола на световното първенство в Испания.

Мачът бе последен от предварителната група за Кенгурата и те неочаквано отстъпиха срещу един от аутсайдерите с 83:91.

Поведението им на терена обаче будеше сериозни съмнения, тъй като на почивката тимът водеше с 42:29, а след това буквално спря да играе в защита и загуби второто полувреме с 41:62, а с това и мача.

Феновете останаха разочаровани, като заподозряха, че австралийците нарочно са паднали, за да избегнат сблъсък със Съединените щати до полуфинала, тъй като при това положение останаха на трето място в групата, а при победа почти сигурно щяха да са втори и евентуално да срещнат янките на 1/4финал.

В крайна сметка обаче сметките на отбора излязоха криви, след като вчера Турция ги елиминира след 65:64, заличавайки пасив от 5 точки в последната минута след 2 тройки на Емир Прелджич.

От асоциацията на Австралия имат право да изложат версия за случилото се преди от ФИБА да вземат крайното решение, но почти сигурно Кенгурата ще получат наказание.